Ambalajlama ve Etiketleme Sözlüğü

Endüstriyel Paketlemede Markalama ve Kodlama için Entegre Çözümler

Paketleme, hemen hemen her ürünün ticari başarısı için vazgeçilmez ve belirleyici bir unsurdur. İyi bir paketleme yöntemine yatırım yapmak üretim, dağıtım, satış ve tüketim zincirinin tümüne fayda sağlar. Paketleme konusunda sektör artık üretim, depolama, dağıtım, tanımlama ve izlenebilirlik açısından merkezi üretime ve yüksek verimliliğe yönelmektedir.

Paketleme ile ilgili kararlar maliyet, üretim ve dağıtımda kullanılan teknoloji gibi unsurları doğrudan etkileyebilmektedir. Genellikle tüketicileri ürünün tüketimi konusunda ikna eden ambalaj, başarılı bir şekilde tasarlanıp içindeki ürünün korunması için derin bir bilgi birikimi gerektirir.

Birincil Paketleme

Birincil paket etiketlemesi doğrudan paket yüzeyine yapılabilir veya kağıda ya da plastik etiketlere basılıp yüzeye yapıştırılabilir. Ürün ve marka bilgilerine ek olarak, genellikle tüm etiketlerde kusurlu ürünlerin ve kontaminasyonlu gıdaların toplatılmasına yardımcı olmak için takip ve izlemeyi kolaylaştıran kodların yer alması gerekir. İlaçlarda, sahte olanların tespit edilmesini sağlayan benzersiz kodlar kullanılmalıdır.

İkincil Paketleme

İkincil paketlemede etiketlemenin rolü, çoklu ambalaj karton kılıfının veya koli yükünün içeriğini tanımlamak ve paketlerin doğru varış yerine ulaşmasını sağlamaktır. İkincil paketleme, ayrı ürün kutularını, çoklu paket kılıflarını, kolileri ve streç ambalajlı tam palet yüklerini içerir. Koli yükleri oluklu nakliye kolileriyle paketlenebilir veya sevk edilecek birimler halinde şrink filmle ambalajlanabilir.

İkincil paketlemenin her seviyesinde, içeriğin hem insan tarafından okunabilir dilde hem de barkod veya 1B ve 2B kodlama olarak tanımlanması gerekir. Bu kodlar özellikle gıda ürünlerinde önemlidir; büyük zincir marketler ve büyük mağazalar bunları içermeyen gıda sevkiyatlarını kabul etmez. Bu ikincil paketleme gereksinimi kişisel bakım ürünleri, ilaçlar, kozmetikler ve kimyasallar gibi diğer ürünler için de geçerlidir.

Paketleme sektörü evrensel kalite, teknoloji, işlevsellik ve eğilim standartları oluşturmak için dünya çapındaki pazarların ihtiyaçlarını karşılayabilecek küresel kaynaklara sahip ulusal şirketler ve büyük çok uluslu kuruluşlardan oluşur. Paketleme sektöründeki bu büyük çaplı kuruluşlar, aşağıdakileri sağlayan karmaşık bir üretici ekosistemini barındırır:

  • Plastik reçine, sac metal, selüloz, soda külü gibi ham maddeler, ekipman tedarikleri ve ürün ambalajları
  • Yapıştırıcılar, boya, renklendirici maddeler ve kaplamalar gibi girdi ürünleri
  • Kapaklar, mühürler, şeritler gibi yardımcı ürünler, nakliye ve lojistik şirketleri, tasarımcılar, tüketici ürünü şirketleri, teknik ve ikincil eğitim, laboratuvarlar, Ar-Ge, yasal düzenleyiciler


04-cartoning-machine
Kartonlama Makinaları


bakery-bread-bagging-line
Torbalama Makinaları