Şişe Dolum Makinası Nedir?

02-filling-machine

Şişeleme hattının tamamı düşünüldüğünde, hattın en önemli kısmı şişe dolum makinası olarak bilinir. Bu bileşen, bitmiş ürünle doğrudan temas eden tek makinedir ve dolayısıyla hijyen ve bitmiş ürün kalitesi anlamında mümkün olan en yüksek oranda güvenilirlik sunmalıdır. Bu da, dolum aşamasında ürünün özelliklerini korumayı ve kontaminasyona karşı özellikle hassas ürünlerle temas ettiğinde kolay sterilize edilebilir ve kolay temizlenebilir olmayı gerektirir.

Dolum aşamasında, ambalajlanacak sıvı ürünler köpüklenebilir, yoğunlaşabilir, kremsi bir hal alabilir, sıvılaşabilir, toz veya granül haline gelebilir. Bu içerikler şişe, flakon, kavanoz, metal kutu, hazne, kova, teneke kutu, torba, çuval veya karton koli içi torba gibi özel türde ambalajlara doldurulur.

Her biri farklı dolum makineleriyle yapılan çeşitli dolum işlemleri mevcuttur (negatif basınç, öz ağırlık, eş basınç). Bu makineler arasında şırıngalı hacimsel harmanlamalı dolum makineleri, elektronik veya mekanik tartma birimine sahip öz ağırlıkla dolum makineleri ve sabit düzeyli negatif basınçlı dolum makineleri (yalnızca çok sert kaplar için) sayılabilir. Makineler, kusursuz şekilde çalışacak ve mükemmel hassasiyet sağlayacak şekilde kurulur ve kalibre edilir.  

İlgili Başlıklar


Önerilen Çözümler