Ürün Kodlama

Ürün Kodlama, Markalama, Baskı, Etiketleme ve Damgalama için Entegre Çözümler

Ürün kodlama, markalama, yazdırma, etiketleme ve damgalama için entegre çözümler, son kullanma tarihleri veya parti ya da lot numaraları gibi değişken verileri ürünlere ve/veya ambalajlarına yerleştirmek üzere tasarlanmıştır. Bu kodlama, üreticilerin ve düzenleyicilerin ürünlerin orijinalliğini doğrulamasına yardımcı olur. Bu görevleri tamamlamak için, kodların ürünün ömrü boyunca okunabilir kalması esastır.

Bu kodlar, kusurlu veya kirlenmiş ürünlerin geri çağrılmasını kolaylaştırarak tüketicilerin sağlığını ve memnuniyetini korumaya yardımcı olur. Kodlar, yetkililerin hedeflenen alıcılarından yönlendirilen ürünleri izlemelerine ve tüketicilere teslim edilmeden önce sahte ürünleri tespit edip dağıtımdan çıkarmalarına da olanak sağlayabilir.

Ürün kodlaması, nakliye ambalajının alıcısı için değerli dağıtım zinciri ve ürün bilgileri de sağlayabilir. Kodlar, şirketlerin ve müşterilerin nakledilen ürünleri teslimat yolu boyunca izlemelerine olanak tanıyarak, alıcılara ürünlerin zamanında teslim edileceği güvencesini sağlar veya gecikme olacaksa bunun hakkında uyarı verir.

Ürün kodlaması; mürekkep püskürtmeli inkjet, termal inkjet, termal transfer sistemleri veya lazer yazıcılar kullanılarak doğrudan ürünler ve/veya birincil ambalajlar üzerine markalanabilir. Bunlar, etiketlere değişken kodları yazdırarak ürün ve/veya ambalaj üzerine de yerleştirilebilirler. Ürün ve birincil paket etiketleri genellikle ambalajlama işlemi sırasında üretim hattındaki ürüne uygulanır ve yerleştirmenin ardından kodlanır.

Mürekkep püskürtmeli inkjet (CIJ) yazıcılar genellikle gözenekli veya gözenekli olmayan malzemelere ve pürüzlü yüzeylere kod uygulamak için kullanılır. Termal inkjet (TIJ) yazıcılar, plastik film etiketleri veya kaplamalı kartonlar gibi düz veya kaplamalı yüzeylere kod yazdırmada iyi performans gösterir. Termal transfer yazıcıları (TTO), film ve folyo gibi esnek ambalajlara yazdırmak için gerekli olan bir film şeridi kullanarak yazdırır. Lazer yazıcılar, ürünleri ve hatta bazen daha sonra ürünlere yapıştırılan metal plakaları veya etiketleri markalamak veya üzerlerine kodları kazımak için kullanılır.

Videojet CLARiSUITE çözümü gibi günümüzün gelişmiş kod güvencesi programları, bir şirketin ürün kodlarını şirketin üretim hatlarına bağlı bir veritabanında saklar. Bunları ürünlere uygulamak için ekipmana sağlar, ardından ürünler üretim yolunda ilerlerken kodları doğrular ve izler; böylece ürünlerin tesisten uygun kodlama ile ayrılmasını sağlamaya yardımcı olur.

Benzersiz ürün tanımlama ve lojistik izleme kodları taşıyan nakliye etiketleri genellikle bas ve uygula etiket sistemleri kullanılarak isteğe bağlı olarak yazdırılır ve daha sonra koli ve palet yüklerine uygulanır. Bu kodların nakliye işlemi sırasındaki noktalarda taranması, üreticilerin ve müşterilerin nakliye ilerleme durumundan haberdar kalmasını sağlayan izleme verileri sağlar.