Boru Üzerine Kodlama ve Markalama

Çelik ve plastik üretim sektörlerinde, boru kodlama makinesi, boruların üzerine parti no, seri no, üretim tarihi, logo, QR kod v.b. bilgileri kalıcı ve anlık olarak markalama yapar. Boru markalama; ürünlerin takibi, kimliklendirilmesi ve üretim sürecindeki takibi için son derece önemlidir. Boru kodlama makinesi, borulara yüksek hızda ve yüksek baskı kalitesiyle kodlama yapmaktadır, bu durum kodlamalar konusunda verimliliği arttırırken, ürün takibiyle beraber hataları en aza indirir.

×

Bize Ulaşın

Boru Üzerine Kodlama ve Markalama Makineleri Hangi Sektörlerde Kullanılır

Ekstrüzyon hatlarının kullandığı sektörlerde boru üzerine kodlama makineleri ürün takibini sağlamak açısından büyük önem taşımaktadır.

Çelik boru üreten bir firma bu ürünü inşaat sektöründe faaliyet gösteren bir firmaya veya makine üreten bir firmaya veriyor olabilir. Ürünün kimliklendirilmesi faaliyetiyle ürünün hangi üretici tarafından üretildiği, çeliğin kalite belgeleri, barkod gibi bilgilerin yazılmasını içermektedir.

Plastik borular, elektrik-elektronik, otomotiv, tarım sulama sistemleri gibi birçok sektörde kullanılmaktadır.

Boru Üzerine Kodlama ve Markalama İçin Hangi Makineler Bulunur?

Plastik ve çelik borulara en sık kullanılan kodlama yöntemleri inkjet ve lazer markalama yöntemleridir.

1) İnkjet Kodlama Makineleri

Boruların plastik veya çelik gibi farklı materyallere çok kolay uygulanan bir kodlama yöntemidir. İnkjet markalama makineleri, mürekkep püskürtme sistemi kullanarak, boruların üzerine istenilen kodları yazabilir.

Bu yöntem, ürün üzerine çeşitli renklerde baskı yapmak için en iyi seçenektir. Örnek vermek gerekirse, üretilen plastik bir boru, siyah veya mavi renktedir. Sarı veya beyaz renkte bir kodlama yapmak her iki ürün grubu için bir çözüm oluşturur. Yatırım maliyeti lazer markalama makinesine göre düşüktür. Mürekkep, inceltici ve bakımıysa işletim maliyetlerini oluşturmaktadır.

2) Lazer Markalama Makineleri

Lazer markalama, boruların plastik veya çelik gibi sert yüzeylerine yazmak için en çok kullanılan kodlama yöntemlerinden biridir. Bu yöntem, inkjet kodlamayla kıyaslandığında kalıcı bir markalama sağlar.

Lazer markalama makineleri, güç kaynağından gelen lazer ışınını aynalar yardımıyla ürünün boru üzerine yansıtarak istenilen kodları kazıyarak veya yakarak yazmaktadır. Bu yöntem, yüksek hassasiyet ve markalama kalitesi elde etmenizi sağlar. Bu yöntemin yatırım maliyeti inkjet kodlamaya kıyasla daha pahalı olmakla beraber işletim maliyeti neredeyse yoktur.

Boru Üzerine Kodlama ve Markalama Makinelerinin Sunduğu Çözümler

Videojet, boru markalama makineleri endüstri 4.0’a uygun yenilikçi çözümler sunar. Farklı yüzeylere uygun inkjet ve lazer markalama makineleri işletme ihtiyaçlarınıza uygun şekilde belirlenmektedir. Çelik veya plastik borulara uygulama için farklı özelliklere sahip üretim hatlarına uygun, yüksek performanslı kodlama makineleri sunar. Bu sayede üretim verimliliği artırılır ve müşteri memnuniyeti sağlanır.

Boru kodlama makineleri; manuel markalama işlemini ortadan kaldırarak insan hatasını önemli ölçüde azaltır, ürün kimliklendirilmesi ve kodlama uygulamalarında tutarlılığı sağlar. Bu makineler çeşitli boru çaplarına ve malzemelere uyum sağlayabilir, üretimde bulunan diğer makinelerle haberleşme yeteneğiyle birlikte her projeye için ortaya çıkan özel gereksinimleri karşılamaktadır.  Manuel makinelere kıyasla markalama sürecini hızlandırarak, üretkenliği artırır ve çalışanların diğer önemli görevlere odaklanmasına olanak tanır.

Boru kodlama makineleri aynı zamanda uzun vadede maliyet tasarrufu sağlar. Kodların doğru bir şekilde kodlanması malzeme israfını azaltır ve insan hatalarından kaynaklanan ve yüksek maliyet oluşturabilen, yeniden kodlama sürecini önler.

Boru Kodlama ve Markalama Makinelerinin Fiyatları

Uygulamaların işletmelerin taleplerine göre şekil alması, her bir uygulamanın kendi içerisinde değerlendirilmesine sebep olmaktadır. Buna ek olarak makine kabiliyetleri birbirinden farklılık göstermektedir. Dolayısıyla Videojet olarak fiyat bilgisi paylaşmadan önce üretim tesisinizi ziyareti etmemiz oldukça önemlidir.

Videojet ürün uzmanlarının firmanızı ziyaret etmesi için iletişim sayfamızdan form doldurabilir veya telefon ve mail üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Önerilen Çözümler

Diğer Kaynaklar

Bize Ulaşın

Satış ve Müşteri Hizmetleri:
+90-216-469-7982