Yatay Paketleme Makinesi

Yatay paketleme makinesi nedir?

Yatay paketleme makineleri, yatay paketleme işleminin merkezinde yer alır. Yatay paketleme makineleri ile ambalajlama, çok miktardaki küçük ürünlerin bir konveyör üzerinde üretim hattından aşağı doğru ilerlemesini içeren bir işlemdir. Yatay paketleme makinesi, ürünler satış için çok ürünlü biçimdeki doldurma ambalajlarına yerleştirilmeden önce bunları şeffaf veya yoğun süsleme içeren plastik veya metalize filme tek tek sarar. Bu çok yüksek hızlı bir operasyondur.

Bu işlem en çok şekerlemeler ile unlu mamullerde ve granola barlar gibi sağlık ürünlerinde kullanılır. Tüketim için ana ambalajlarından ayrılacaklarından, her bir birim ürün üzerinde hem marka kimliği hem de gerekli kodlama bulunmalıdır. “Son tüketim tarihi” gibi kodları yatak paketleme işleminin sonrasında uygulamak mümkün olsa da kodları ve değişken marka bilgilerini film yatay paketleme makinesine girmeden önce uygulamak çok daha pratiktir. Bu, daha kaliteli baskı ve daha okunabilir kodlar sağlamaya yardımcı olur.

Yatay paketleme filmlerini markalamak için; termal inkjet, mürekkep püskürtmeli inkjet, termal transfer baskı ve lazer markalama sistemleri dahil olmak üzere çok çeşitli yazıcılar kullanılabilir. Bunların her biri, farklı yatay paketleme durumlarının taleplerine uyan özelliklere sahiptir.

Termal transfer baskı yazıcıları, çok yüksek hızlarda çalışarak parlak plastik ve metalize filmler üzerine net kodlar basar. Bunlar dakikada 100 metreye varan hızlarda 12,7 mm uzunluğa kadar olan karakterleri yazdırabilir.

Mürekkep püskürtmeli inkjet yazıcılar, gerekli kodları ambalajlamadan önce veya sonra yazdırmak dahil olmak üzere yatay paketleme ihtiyacını karşılar. Videojet’in Smart CartridgeÔ sıvı sistemi gibi, kartuş mürekkep sarf malzemelerini kullanan yazıcılar, ambalajlanmış ürünün marka imajına zarar verebilecek atığı ve karmaşıklığı neredeyse tamamen ortadan kaldırır.

Termal inkjet baskı, solvent bazlı mürekkepler kullanılırken plastik malzemeler üzerinde yüksek çözünürlüklü kodlar oluşturur. Bu sistemler tarihler ve sayısal kodların yanı sıra doğrusal ve 2D barkodları yazdırabilir.

Lazer markalama sistemleri mürekkep veya solvent kullanmayarak bu tür ürünlerin baskı sırasında ürün bütünlüğünü etkileme olasılığını tamamen ortadan kaldırır. Bunlar, yanmayı önleyerek büyük baskı alanlarının bulunduğu önceden basılmış polipropilen film üzerine baskı yapmak için idealdir. Videojet, üretim hattı hızı ne olursa olsun yatay paketleme uygulamalarına yönelik çeşitli çözümler sunar. Ambalajlama ekipmanında yapılan yenilikler, yatay paketleme hızlarını artırmaktadır.

Videojet sayesinde bu yüksek üretim hızı ve artan kârlılık olanağından yararlanın. İletmek istediğiniz tüm mesajın ürün üzerinde net bir şekilde, doğru yerde görünmesini sağlamak ve hattınızı en üst performansta çalıştırmak üzere yeniliklerimiz arasına kodlama seçeneklerini de ekledik.