Ahşap Kodlama Makine ve Sistemleri

Ahşap kodlama makine ve sistemleri seri üretim sürecine entegre edilen ekipmanlarla ürünün üzerine, kutusuna veya ambalajın üzerine üretim tarihi, parti numarası, lot numarası, logo gibi değişken bilgileri yazan sistemlerdir. Ahşap kodlama makineleri kendi içerisinde çeşitlenmektedir. Eğer ahşap üzerine yazı yazma makinesi arıyorsanız bu yazı sizler için faydalı olacaktır.

Ahşap Kodlama Makine ve Sistemleri Nedir?

Ahşap kodlama makinesi, ahşap panel, mobilya veya ambalaj sektörlerinde kullanılan önemli bir ekipmandır. Cont. Inkjet ve CO2 Lazer markalama makineleri de ahşap kodlama sürecinde yaygın olarak kullanılan makinelerdir. Bu makineler, ahşap yüzeylere parti numarası, seri numarası, karekod, loot numarası, logo gibi bilgilerin ürünün üzerine kodlamasını sağlar. Parke ve ahşap panel üreticileri, doğrudan üretim sürecinde ahşap markalama makinelerini kullanarak etkili bir şekilde kodlama yapabilir.

Ahşap Kodlama Makine ve Sistemleri Türleri Nelerdir?

Ahşap kodlama yöntemi, ahşap yüzeye mürekkep püskürtmek(CIJ) veya lazer markalama makinesi(CO2) kullanarak kodlamalar oluşturmak için kullanılır. Bu yöntem üretim bilgilerinin doğrudan ahşap üzerine uygulanarak ahşap üzerine yazı yazma hususunda destek olur.

CO2 Lazer Markalama: Ürün, üretim hattı üzerinde akarken, belirlenmiş alana CO2 lazer ışını göndererek ahşap markalama yapmaktadır. Lazer ısısı, ahşabın yüzeyini yakarak, kimyasal reaksiyonlara neden olarak kalıcı markalamalar yapar. Lazer ışını olmasından kaynaklı ürünün türüne göre renk alır.

Bu yöntem hızlıdır ve yüksek çözünürlüklü markalamalar sağlar. Buna ek olarak kalıcı kodlama olması sebebiyle ürün sahteciliğinin tamamen önüne geçer. Bu noktada Videojet 3210 kodlama makinesi size üretim süreçlerinde yardımcı olacak bir seçenektir.

Mürekkep Püskürtmeli (Inkjet) Markalama: İnkjet kodlama teknolojisi, mürekkepleri ahşap yüzeyine püskürtme yöntemiyle kodlamalar yapmaktadır. Bu yöntemde siyah, mavi, beyaz, sarı renklerinin ürünün üzerine kodlamasına izin vermektedir. İnkjet kodlama makinesinin çalışma prensibi sebebiyle iki veya daha fazla renk aynı anda kullanılmamaktadır ve makine hangi renk tercih edildiyse o şekilde devam etmektedir. Örneğin; siyah inkjet satın alım yaptıysanız, mürekkep bittikten sonra mavi renk takamazsınız sürekli olarak siyah mürekkep kullanmanız gerekir aynı durum mavi renkli makine satın alımı yaptığınızda da geçerli olacaktır.

İnkjet kodlama makinelerinde, kodlamalar yüzeyin üst katmanında bulunduğu için süreye ve ortama bağlı olarak yazılan bilgilerde aşınmalar meydana gelebilir. Videojet’in geliştirmiş olduğu 1580C, 1880 gibi inkjet kodlama makineleri üretim süreçlerinizin takip edilebilirliği için işletmenize fayda sağlamaktadır.

Ahşap Kodlama Makine ve Sistemleri Hangi Alanlarda Kullanılır?

Ahşap kodlama yöntemleri, genel olarak iki alanda kullanılır. Bunlardan ilki; diirekt olarak ürünün üzerine kodlamalar yapılmasıdır. CO2 lazer ile veya inkjet kodlama makinesiyle ürünün üzerine kodlamaların yapılmasına işaret eder.

Diğer bir yöntem ise paketleme alanında ürünün ambalajına veya kutusuna kodlama yapmaktır. Hatırlatma yapmakta fayda var, bahsedilen ürünler tam otomatik olup, yalnızca seri üretim hatlarında kullanılmaktadır.

Ahşap Kodlama Makine ve Sistemleri Avantajları Nedir?

Yüksek Hassasiyet; Ahşap kodlama makineleri, çok yüksek hassasiyetle çalışır ve doğru ve net bir şekilde tasarımları ahşap yüzeylere uygular.

Hızlı ve Verimli Üretim; Ahşap kodlama makinesi, hızlı bir şekilde markalama yapabilir, bu da üretkenliği artırır ve zamandan tasarruf sağlar. Etiketleme yöntemine göre oldukça efektiftir.

Dayanıklılık; CO2 lazer markalama, dayanıklı ve aşınmaya karşı dirençli markalamalar yapar, bu da ürünlerin uzun ömürlü olmasını sağlar.

İzlenebilirlik; Ahşap kodlama, ürünlerin izlenebilirliğini artırır ve takip edilebilir hale getirir.

Ahşap Kodlama Makine ve Sistemleri Fiyatları

Uygulamaların işletmelerin taleplerine göre şekil alması, her bir uygulamanın kendi içerisinde değerlendirilmesine sebep olmaktadır. Buna ek olarak makine kabiliyetleri birbirinden farklılık göstermektedir. Dolayısıyla Videojet olarak fiyat bilgisi paylaşmadan önce üretim tesisinizi ziyareti etmemiz oldukça önemlidir.

Ahşap kodlama makinesi fiyatları, birkaç faktöre bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bu faktörler şunları içerir: Makine özellikleri ve teknik özellikler, üretim kapasitesi ve üretim hattınıza özel entegre edilmesini sağlayan ekipman ve aksesuarlardır.

Fiyatlandırma ve daha fazla bilgi için uzman ekibimizle iletişime geçmek için lütfen bizi arayın veya web sitemizdeki formu doldurun. Ambalajlama süreçlerinizi daha verimli hale getirin ve müşteri güvenini artıracak doğru kodlama makineleri ile çalışın.

Bize Ulaşın

Satış ve Müşteri Hizmetleri:
+90-216-469-7982

Önerilen Çözümler