Koli Makinası

Yarı ve Otomatik Kutulama Makineleri ile Entegre Edilen Etiketleme Çözümleri

Bir ürün ayrı bir ana amabalajla paketlendikten sonra, genellikle birkaç benzer ürünün bulunduğu bir kutuya yerleştirilir. Bu kutular, diğer kutulanmış ürünlerle birlikte dağıtım için daha büyük bir nakliye kolisine yerleştirilir. Son olarak, bir palet yüklemesi oluşturmak üzere bir grup koli birleştirilir. Bu, aynı ürünlerden oluşan bir yükleme veya aynı varış noktasına gönderilen farklı ürünlerden oluşan karışık bir yükleme olabilir.

Bu karmaşık bir işlemdir; birincil paket, kutu ve koli paketlerinin açık bir şekilde işaretlenip tanımlanması önemlidir. Bu, hem palet yükü halinde birleştirme ve ardından dağıtım yoluyla ilerleme durumunun izlenmesi hem de varış noktasına güvenli bir şekilde ulaştığından emin olunması açısından önemlidir. Bir kutu etiketleyici bu işlemin önemli bir parçasıdır.

Basılı kutu etiketleri, hem adres ve ürün açıklamaları gibi insanlar tarafından okunabilir bilgileri hem de genellikle doğrusal ve 2B barkod biçiminde kodlanmış tanımlama ve izleme bilgilerini içerebilir. Paketleme ve dağıtım sistemi genelindeki tarayıcıların kutuyu hızlı şekilde tanımlamasını ve birleştirme, paletleme, hedefine dağıtma süreçlerinde yoluna devam etmesini sağlamak için kutulardaki barkod baskısının net ve bir çırpıda okunabilir olması önemlidir.

Kutu etiketleme makinesi, etiketi kutuya genellikle üretim hattı boyunca hızla ilerlerken uygular. Bu aşamada genellikle etiket kutuya uygulanmadan önce basınca duyarlı etiketten arka bant çıkarılır. Kutu etiketleyicinin işlemi tamamlaması ve önemli etiket bilgilerinin üzerini kapatabilecek buruşmalar olmadan ve üretim süreci yavaşlatılmadan etiketi düzgün bir şekilde uygulaması gerekir.

Kutu etiketleme makineleri, küçük kutulardan tam palet yüklerine kadar çeşitli büyüklükteki hedef yüzeylere etiket uygular. Sonuç olarak, bu makineler etiketleri güvenli bir şekilde uygulamak için birden fazla yöntem kullanır. Yöntemler arasında havayla üfleme veya bastırma bulunur. Paletleri etiketlemek için, kutu etiketleme makinelerinde etiketi palet yüzeyine uygulamak için makine gövdesinden uzanan kollar olabilir. Kolilerde, etiketler bazen kolinin kenarına yapıştırılarak iki yönden taranmalarına olanak sağlar. Bazı kutu etiketleyiciler, isteğe bağlı olarak etiketi yazdırma ve ardından uygulama işlevlerini bir arada sağlar.

Kutulama makineleri, biçimlendirme-doldurma-kapatma makinelerinden oluşan daha büyük bir makine ailesinin üyesidir. Tamamen veya kısmen otomatikleştirilmiş bir işlemle uygulanabilir.

Kutu kapatma makinesi, kutuları yarı veya tam otomatik olarak kapatabilen bir paketleme makinesidir. Burada kutu kapatıcı kutuyu kapatırken yalnızca kapağı katlamakla kalmaz, gerektiğinde yapışkan bant da kullanır.

Bu geniş ekipman seçenekleri, kuruluşların uygulamalarına en uygun sistemi seçmelerine olanak tanır.