Parti Numarası Nedir?

Endüstriyel anlamda parti numarası, sayılar ve/veya harfler kullanarak, belirli üretim özellikleri (üretim saati, üretim tarihi, tanım kodu vb.) aynı olan bir dizi özdeş ürünün birbirinden ayrılmasını ve izlenebilmesini sağlar. Bu numara, ürünün ve ürün geçmişinde ve arka planında yer alan verilerin izlenebilmesini sağlar.

Videojet olarak inkjet, lazer ve daha birçok tipte parti numarası yazıcılarımızın yanı sıra ürünler üzerine parti numaralarını yapıştırmak için etiketleyicilerimiz de mevcuttur.

Parti numarası yazıcısı veya kodlayıcısı, parti numarasını ürününüz üzerine etiketle yapıştırmada kullanılan kodlama makineleri için operatörlerin ve bakım müdürlerinin sıklıkla kullandığı terimlerdir.

Parti numarasının basılacağı yüzeyin türüne (plastik torba, karton koli, kablo, ısıyla büzülebilen manşon, rafya, torba, ambalaj kağıdından torba, PET şişe, metal vb.) bağlı olarak Videojet, ürününüz için farklı parti kodlama seçenekleri sunar.

İlaç Firmaları İçin Parti Numarasının Önemi

Parti numarası aynı zamanda “lot numarası” olarak da anılır. Parti numarasının kaydı tipik olarak üretim tesislerinde başlar. Parti numaraları aşağıdaki kıstaslara göre muhafaza edilmeli ve kaydedilmelidir:

  • Miktar
  • Üretim döngüsü
  • Son kullanma tarihi
  • Aktif bileşenin ağırlığı
  • Yardımcı madde (ler)

Düzenleyici yönergelere göre, her ilaç partisine seri dokümantasyonunda yazılı benzersiz bir tanımlama numarası verilir. Belirtilen parti daha sonra üretim sürecindeki tüm adımları tanımlamak için kullanılır ve ayrıca üretim sürecinin sonunda, örneğin ambalajlama sırasında etiketlere açıkça basılmalıdır. Daha sonra her ürün serisinin bir numunesi, raf ömrü artı bir yıl boyunca saklanır. Bir lotun veya bir parti ilacın üretimi tamamlandığında, tüm ekipman, düzenleyici yönergelerin gerektirdiği şekilde sterilize edilmeli ve temizlenmelidir. Yeni bir ilacın hazırlanmasına veya üretimine başlanırken oluşabilecek herhangi bir kontaminasyonu önlemek için temizlik yapılır. Kalite Güvence departmanı, ekipmanın gerekli temizlik standartlarını karşılayıp karşılamadığını test etmek için kontroller yapmalıdır.

İlgili Başlıklar

Önerilen Çözümler

Videojet 1650 Inkjet Yazıcı | Videojet 3340 CO2 LazerVideojet 6420 Termal Transfer Yazıcı