Ambalaj Üzerine Kodlama ve Markalama

Ambalaj, ürünlerin korunması ve tanıtılmasında hayati bir rol oynar. Günümüzde ambalaj üzerine kodlama, ürünlerin tarih, parti numarası ve son kullanma tarihi gibi önemli bilgileri basarak izlenebilirlik ve kalite güvencesi sağlamak için yaygın olarak kullanılan etkili bir yöntemdir. Ambalaj üzerine tarih yazdırma, bu süreci hızlı ve hassas bir şekilde gerçekleştiren önemli bir araçtır. Tarih yazdırma, ürünlerinizin güvenilirliğini vurgularken, müşterilere tazeliğini gösterir ve mevzuata uygunluğu sağlar. Bu yazıda, ambalaj tarih kodlama makinesinin önemine odaklanacak ve farklı sektörlerde kullanıldığı alanlara dikkat çekeceğiz.

×

Bize Ulaşın

Ambalaj Üzerine Kodlama ve Markalama Önemi

Ambalaj üzerine tarih kodlama, ürünlerin takibini ve kalite güvencesini sağlarken müşteri güvenini artırmak için kritik bir unsurdur. Doğru ve okunaklı bir şekilde basılan tarih, parti numarası ve son kullanma tarihi, müşterilere ürünlerinizin taze ve güvenli olduğunu gösterirken, geri çağırma süreçlerini hızlandırır.

Ambalaj Üzerine Kodlama Makine İhtiyacı Olan Sektör Örnekleri

Gıda Sektörü: Ambalaj üzerine tarih yazdırma gıda sektörünün olmazsa olmazıdır. Ürünlerinin son kullanma tarihleri, tarih kodlama makineleriyle ambalajlara yazılmaktadır. Bu, ürünlerin raf ömrünün belirlenmesinde ve ürün güvenliğinde oldukça önemli bir rol oynar. Örneğin, süt ürünleri ambalajlarında tarih kodlama, müşterilere ürün tazeliğinin bilgisini göstermektedir.

İlaç Sektörü: İlaç ambalaj tarih kodlama makinesi, ürünlerin üzerine QR kod, son kullanma tarihi ve parti numarasının yazılmasına istinaden hem devlet hem de şirket özelinde takibini sağlayabilecek kodları yazmaktadır. Kimyasal ürünler olması sebebiyle, tarihi geçmiş herhangi bir ilaç hayati sonuçlara sebep olmaktadır.

Kozmetik Sektörü: Kozmetik ürünlerinin ambalajlarına basılan tarih bilgisi, ürünlerin kullanılabilir sürelerini göstermekte yardımcı olur. Örneğin, cilt bakım ürünlerinde tarihi geçmiş bir ürün kullanmak alerjik reaksiyona sebep olabilir, bu da istenmeyen sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilir, dolayısıyla ambalaj kodlama makinesi kullanımı kozmetik sektörü içerisinde de son derece gereklidir.

Ambalaj Üzerine Kodlama ve Markalamada Kullanılan Teknoloji Türleri

Videojet kodlama makineleri alanında farklı üretim hatlarına uygun çeşitli uygulamaları mevcuttur, bunlar aşağıdaki gibi sayılabilir;

1) Inkjet Kodlama Makineleri: Yüksek hızlı üretim hatları için ideal olan Videojet inkjet kodlama  makineleri, farklı yüzeylere hızlı ve net baskı yapma kabiliyetine sahiptir. Ürünlerin üzerine tarih, parti numarası ve QR kod gibi bilgileri basar. Düşük maliyetli mürekkep kartuşları ile ekonomik bir seçenek sunar.

2) Lazer Kodlama Makineleri: Videojet’in lazer kodlama makineleri, cam, plastik ve metal gibi zorlu yüzeylerde güç kaynağından gönderilen ışınlarla, ürünün yüzeyinde ürünün cinsine bağlı olarak yakarak, kazıyarak kodlama yapmaktadır. Böylelikle kalıcı ve dayanıklı kodlamalar meydana gelir. Ambalaj üzerine tarih kodlama da sarf malzeme olmadan, yüksek çözünürlüklü kodlamalar, grafikler ve logolar yapmaktadır.

3) Termal Transfer Kodlama Makineleri: Videojet termal transfer kodlama makineleri, çoğunlukla dikey ambalajlama süreçlerinde tercih edilmektedir. Yüksek çözünürlüklü kodlamalar yapmaktadır. Videojet’in baskı kafası teknolojisi ve iAssure tekonlojisiyle hiçbir kodlama hatası olmadan güvenle çalışmaktadır.

4) Koli Kodlama Makineleri: Sekonder ambalajlama denilen kısımda firmalar çoğunlukla baskılı ambalaj kullanırlar. Bu nokta stok maliyeti ve baskı maliyetleri ortaya çıkmaktadır. Örneğin; Elinizde koli yok ve matbaa’dan basılmasını istediğinizde, firmanın teslim tarihi, sizin müşterinize verdiğiniz teslim tarihinden ileri olabilir. Bu durumda sevkiyat yetişmeyebilir. Bunun önüne geçebilmek için koli kodlama makinesi kullanmak ve buna bağlı olarak baskısız koli bulundurmak, istediğiniz an istediğiniz kadar koli üzerine kodlama yapmanıza olanak sağlayacağı gibi, baskı hatalarının da önüne geçebilirsiniz.

Ambalaj Üzerine Kodlama ve Markalama Çözümlerimiz Nelerdir?

Videojet sektörün pazar lideri olarak yenilikçi çözümlere öncülük etmektedir. Planlı bakımla beraber düşük servis maliyetleri ve daha uzun kullanım ömrü sunarken, yeni teknolojik gelişmelerle ışığında yeni nesil ambalaj kodlama makinesi olan inkjet kodlama makinelerinde teknisyen gelmeden yıllık bakımları yapılabilmektedir.

Diğer hat ve otomasyon ürünleriyle haberleşme konusunda günümüz endüstrisinde oldukça önemlidir. Endüstri 4.0 ile beraber Videojet’in geliştirmiş kullanmış olduğu yazılım, sorunsuz şekilde haberleşmeye olanak tanır.

Ambalaj Üzerine Kodlama ve Markalama Fiyatları

Uygulamaların işletmelerin taleplerine göre şekil alması, her bir uygulamanın kendi içerisinde değerlendirilmesine sebep olmaktadır. Buna ek olarak makine kabiliyetleri birbirinden farklılık göstermektedir. Dolayısıyla Videojet olarak fiyat bilgisi paylaşmadan önce üretim tesisinizi ziyareti etmemiz oldukça önemlidir.

Ambalaj üzerine sunduğumuz kodlama ve markalama çözümleriyle alakalı ücretsiz danışmanlık almak için iletişim sayfamız üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Önerilen Çözümler

Bize Ulaşın

Satış ve Müşteri Hizmetleri:
+90-216-469-7982