Son Kullanma Tarihi Nedir?

skt

Günlük hayatımızda satın aldığımız onlarca gıda ürününün, içeceğin üzerinde yazılı olan son kullanma tarihlerinin nasıl yazıldığını hiç merak ettiniz mi ?


Bu kodlar gıda güvenliği açısından en önemli nokta olup, sağlığımızı çok yakından ilgilendiriyor. Dolayısıyla bu kodların kaliteli ve okunabilir olması, biz tüketiciler için çok önemli ve bilinçli olmamız gereken bir konu. Peki bu kodların nasıl yazıldığını hiç merak ettiniz mi ?

Son kullanma tarihi, bir ürünün sağlıklı ve kaliteli bir şekilde en son kullanılabileceği tarihtir. Bu tarihten sonra ürünün kullanımı veya tüketilmesi risk taşıyacağı için ürünler bu tarihten sonra satılamaz.

Bu kodlamaların çoğu, inkjet kodlama makinası denilen cihazlarla yapılmaktadır. Bu alanda dünyada global lider konumunda bulunan Videojet firması, tam 40 yıldır bu işi yapmakta ve tüm üretici firmaların takdirini toplamaktadır. Üstelik ülkemizde de genel müdürlüğü bulunan Videojet, tüm kodlama türlerinde müşterilerine destek sağlayabilmektedir.

Videojet, ürününüzün üzerine son kullanma tarihi basan birçok yazıcıya sahiptir. Bunlar arasında inkjet ve lazer yazıcılar, etiketleme makineleri de dahil birçok seçenek mevcuttur.

Bazı durumlarda teneke kutudaki ürünler veya yüksek oranda vakumlanmış kapsüllü paketler hariç tutulmak üzere, birçok ülkede ambalajlı gıda ürünlerinin ve alkolsüz içeceklerin etiketinde son kullanma tarihi bulunması zorunludur.

Son kullanma tarihi yazıcıları veya kodlayıcıları

Son kullanma tarihini ürün üzerine basan makineler, son kullanma tarihi yazıcı veya kodlayıcıları olarak bilinir. Videojet ürünleri arasında ihtiyaçlarınıza en uygun son kullanma tarihi yazıcısını bulabilirsiniz.

İlgili Başlıklar
Önerilen Çözümler