Barkod Nedir? Barkod Çeşitleri Nelerdir?

barkod nedir?

Barkod Nedir ?

Barkod çizgi veya çubuklardan oluşan, ürüne özel bilgileri içeren bir tür nümerik koddur. Bu kodun basılması ürünün etkin bir şekilde izlenebilmesini sağlar, çünkü bu sembol son kullanma tarihi, parti numarası, genel bilgiler, işlenme tarihi gibi birçok bilgiyi barındırır.

Videojet, ürününüz için en uygun yazıcıyı seçmenizi sağlayan farklı teknolojiler sunmaktadır.

Barkod ne kadar net ve okunaklı ise optik okuyucuların ürünle ilgili kodlanmış bilgileri görmesi o kadar kolay olacaktır. Bu nedenle Videojet, barkod yazdırmak için en iyi seçenektir.

Barkodların Üzerindeki Numaralar Ne Anlama Gelir ?

Satın aldığımız ürünlerin üzerindeki çoğu etiket, zengin bilgiler içerir. Envanter yönetimi ve bir ürünün fiyatını hızlı bir şekilde tanımlamak için üreticiler, toptancılar ve perakendeciler tarafından kullanılan bu etiketin üzerindeki barkod sayesinde sadece zamandan tasarruf edilmez, aynı zamanda sayma ve fiyatlandırma konusunda da insan hatası faktörü ortadan kalkar. Bu sebeple barkodların üzerindeki çizgiler, ürünün ayırt edilebilirliği açısından farklı kalınlıklarda olabilir ve farklı numara kombinasyonları kullanılır

Barkod Çeşitleri Nelerdir ?

  • Doğrusal veya 1D
    Nümerik veya alfabetik olabilen bu barkodlar, farklı boyutlarda çubuk ve boşlukların bir kombinasyonunu kullanarak veri depolar.
  • 2D 
    Bu barkodlar, sembolün yüksekliği ve genişliği yoluyla veri depolar. En temel avantajı, yüksek güvenlikli bir şekilde çok miktarda veri saklayabilmesidir.

A tipi kodlar için:

  • Termal inkjet yazıcılar
  • Termal Transfer
  • Lazer*

B tipi kodlar için:

  • Inkjet

Barkod Yazıcı Nedir ?

Üretim hattınızdaki ürünlere barkod yazdırmak ve etiket yapıştırmak mı istiyorsunuz?
Videojet, her türlü yüzey üzerine bilgi yazdırmak için gerekli teknolojilere ve makinelere sahiptir. Ürünlerimiz endüstriyel amaçla kullanıldığından sadece konveyör bantlara entegre edilerek çalışır. Videojet Barkod Yazıcılar hakkında daha fazla bilgi almak için bize hemen ulaşabilirsiniz. 

Barkod Örnekleri

Barkod Yazıcı Çözümleri

Videojet 6420 Termal Transfer Yazıcı| Videojet 3340 CO2 Lazer | Videojet DataFlex® 6530 & 6330 Termal Transfer Baskı