Besin Değer Tablosu Nedir?

nutritional-table

Besin değer tablosu nedir ?

Besin değer tablosunda şu bilgilerin yer alması tercih edilmelidir: enerji, protein, karbonhidrat (şekerler),vitamin ve minareller, yağlar veya lipidler (doymuş yağ), lif, soydum ve önemli olduğu düşünülen veya var olduğu iddia edilen tüm besin öğeleri.

Besin değer tablosu olarak bilinen bu bilgiler, sağlık açısından çok önemlidir ve tüm gıda ambalajları üzerinde yer almalıdır. Aynı zamanda bu tablo içerisinde, ürünün imalatında kullanılan malzemeler (ve miktarları) listelenmelidir. Gıdaların besin değerlerinin ürün üzerinde yer alması standartları uyarınca zorunludur. Bu sayede artan obezite oranları ile savaşmak ve tüketicileri sağlıklı seçimler konusunda eğitmek mümkün olmaktadır.

Besin değer tablosu nasıl yazılır ?

Videojet kodlama makineleri, ürününüze besin değerlerini basmaya veya etiketle yapıştırmaya yardımcı olur.

Videojet makineleri sayesinde, her türlü ambalaj veya yüzey üzerine ürününüzün besin değerlerini basabilirsiniz. Öneriler almak ve ihtiyaçlarınıza en uygun teknolojilerimiz konusunda fiyat teklifi talep etmek için uzmanlarımızla görüşün.

Besin Değer Tablosu Grupları

Süt Grubu : Süt ve yerine geçen besinler; yoğurt, peynir ve süttozu gibi sütten yapılan besinler

Et-Yumurta-Kurubaklagil Grubu : Et, tavuk, balık, yumurta, kuru fasulye, nohut, mercimek gibi besinler bulunur. Ceviz, fındık, fıstık gibi yağlı tohumlar da bu grupta yer alır.

Sebze ve Meyve Grubu : Bitkilerin her türlü yenebilen kısmı sebze  ve meyve grubu altında toplanır.

Ekmek ve Tahıl Grubu : Buğday, pirinç, mısır, çavdar ve yulaf gibi tahıl taneleri ve bunlardan yapılan un, bulgur, yarma, gevrek ve benzeri ürünler bu grup içinde yer alır.

İlgili Başlıklar
Önerilen Çözümler