Modifiye Atmosfer Paketleme (MAP) Nedir?

Modifiye Atmosfer Paketleme (MAP) Nedir?

Havanın yerine belli gaz karışımları ile paketin içerisinin doldurulmasıdır. Gıda üreticileri daima, gıdaların fiziksel veya kimyasal özelliklerini değiştirmeden ya da doğal olmayan hiçbir malzeme eklemeden raf ömrünü uzatacak yöntemler arar. Modifiye Atmosfer Paketleme (MAP) bunu sağlayabilen ideal bir yöntemdir.


Modifiye atmosfer paketleme yönteminin en yaygın uygulandığı gıdalar meyve ve sebzelerdir. Bu tür gıdaların düşük O2 ve yüksek CO2 konsantrasyonunun etkin olduğu atmosfer altında saklanmasıyla, solunum hızları ve etilen üretimi yavaşlar. Bunun sonucunda; olgunlaşma gecikir, bileşimindeki şeker ve asitlerin tüketilmesi sınırlanır, solunuma bağlı olarak gelişen nem ve ısı oluşumu azalır, klorofil yıkılımı ve enzimatik esmerleşmeler frenlenir veya sona erer. Gelişmiş ülkelerde özellikle dilimlenmiş sebzelerin modifiye atmosfer uygulaması ile raf ömürlerinin uzatılması ticari bakımdan da başarılı olmuştur.

modifiye atmosfer paketleme

MAP Ambalaj

MAP Ambalaj, doğanın normal teneffüs edilebilen havasının bir şekilde değiştirilerek, bir ambalaj malzemesi içinde gıda ile birlikte paketlenmesidir.

Paketleme Nedir?

Ambalajlama içerme, koruma ve bilgi verme işlevlerini yerine getirmek amacıyla ürünlerin koruyucu malzeme ve ambalaj kapları kullanılara bu standarda yer alan metotlarla sarılmaları ve kaplara yerleştirilmeleridir

İlgili Başlıklar

Önerilen Çözümler

Videojet 6420 Termal Transfer YazıcıVideojet 1650 Inkjet Yazıcı