Videojet, mürekkep geliştirme özelliklerine ve tecrübesine sahiptir ve markalama ihtiyaçlarınız için doğru çözümü bulabilir

Inkjet mürekkep kimyagerlerinden oluşan tecrübeli ekibimiz, uygulamanız, üretim ortamınız ve dayanıklılık gereksinimleriniz için işe yarayan mürekkepler üreten uzmanlardır. Mürekkep çözümlerimizin müşterilerimizin ortaya çıkmakta olan ihtiyaçlarına hitap etmeye hazır olduğundan emin olmak için malzeme eğilimlerini ve kodlama gereksinimlerini aktif olarak izlemektedirler.

Geliştirme proseslerimiz mürekkep laboratuvarında bitmez. Mürekkep geliştirme etkinliklerimiz müşteri saha denemelerini de içerir. Hatta müşterilerimizi, hedeflenen uygulama için gereken mürekkep performansını doğrulamak üzere testlerimizin aşamalarına katılmaya davet ediyoruz. Bu oturmuş yaklaşım, sürekli olarak en zorlu baskı ve kodlama güçlüklerinin üzerinden gelmektedir.

Videojet, 340’tan fazla farklı mürekkep portföyü ile uygulamanız için ideal mürekkebi bulmanızda sizi destekleyecek doğru iş ortağıdır.

Tutunma ve okunabilirlik Üreticiler, kodlanmakta olan malzemenin mürekkebin performansını etkilediğini genellikle bilirler. Kağıt gibi bazı malzemeler genel olarak çoğu mürekkep çeşidi ile iyi çalışırken, havacılık ve otomotiv için kullanılan plastik, kauçuk, metaller ve kompozitler daha zor olabilir. Örneğin, özel plastikleştiriciler kullanan yeni yüksek performanslı plastikler mürekkep kodunun tutunmasında karmaşık zorluklar oluşturabildiğini biliyor muydunuz?

Ayrıca ıslaklık, ısı ve nem oranı gibi çevresel değişkenlerin tümü mürekkebin ilk tutunmasını ve dayanıklılığını etkileyebilir. Bu, kodların yıllarca okunabilir kalacağı ve yakıt ve yağlayıcıların olduğu gibi solventlerle temas edebileceği bir sektörde özellikle kritik öneme sahiptir. Özellikle kodların dayanıklı olması ve parçanın ömrü boyunca aşınmaya dirençli olmasını sağlamak için sağlanan üretim işlemlerinin kurutulması ve kürlenme süreleri de sağlanmalıdır.

Buna ek olarak, kodun basılması ve kodun malzemeye dokunan bir bileşen (kayış, mekanik kılavuz, başka bir ürün vb.) ile ilk teması arasında geçen süre kodun tutunmasını ve okunabilirliğini etkileyebilir. Bu üretim prosesi koşulları, mürekkep transferi veya kod bulaşması gibi sorunlar ortaya çıkarabilir ve bu yüzden en iyi mürekkep seçilirken dikkate alınmalıdır.

Pek çok farklı faktörü göz önüne aldığınızda, uzmanlarla mürekkep seçimini tartışmadan önce sormanız gereken birkaç soru vardır:

  1. Hangi malzemeye (ör. ABS, PE, PEX, PP, PVC, Al, Mg, Ni, çelik, Ti, Zn, alaşımlar, kompozitler, cam elyafı, cam, naylon, kauçuk vb.) kodlama yapıyorum?
  2. “Kodlamadan önce veya sonra ürünün üzerinde üretim prosesinden gelen herhangi bir yüzey kaplaması veya kirletici var mı? ”
  3. Ürün yüzeyinde hangi renk değişikliği mevcut ve görsel veya makine tarafından okunabilir kod kontrastı için sizin veya müşterinizin ihtiyacı ne?
  4. Üretim ortamı ne ve yazıcı ve kodun hangi aşırı ısı değişikliklerine dayanması gerekiyor?
  5. Baskıdan sonra koda temas edebilecek, mürekkebin kuruma süresini etkileyebilecek bileşenler neler ve bunlar ne zaman temas ediyor?
  6. Bu ürünün çalışma ortamı nedir ve mürekkep özelliklerine ek olarak ne gereklidir (örneğin, ısıya ve yağa dayanıklı, aşınma direnci)?

Yukarıdaki soruların cevaplarını bilmek, mürekkep seçenek sayısını kısa sürede az sayıda uygun seçeneğe indirmeye yardımcı olacaktır. Otomotiv ve havacılık üreticileri, mürekkep seçimlerinde kendilerine yol gösterebilecek bir kodlama ve markalama tedarikçisi ile birlikte çalışmaktan yarar sağlayacaktır. Videojet, uygulamanız için en iyi kodlama çözümünü belirlemenize yardımcı olmak için buradadır.

Otomotiv üreticilerine yönelik çözümleri keşfedinHavacılık sektörü üreticilerine yönelik çözümleri keşfedin
Mürekkep galerisi

Yağa nüfuz eden

Metal parçalar bazen bunların şekil verme, eğme veya makine ile işleme işlemlerine yardımcı olan yağlayıcılar içerir. Bu yağlayıcıların yanı sıra, paslanmayı önleyici olarak kullanılan yağlar, özel bir mürekkep formülü kullanılmadığı takdirde mürekkebin tutunmasına engel olabilir. Videojet’in yağların içine işleyen mürekkeplerindeki benzersiz mürekkep solventleri ve reçineler, mürekkeplerin bu koruyucu katmanlar üzerinde mükemmel bir tutunma göstermesine yardımcı olur.

Yüksek kontrast

Genellikle koyu renkli yüzeylerde görünürlük düzeyi yüksek kodlar oluşturmak için opak pigmentli mürekkepler geliştirilmiştir. Ayrıca, işlem sırasında ürünle temas arasındaki basınca ve sıcaklığa karşı direnirler. Çok çeşitli renkler sunulmakla birlikte, bazıları hem açık hem de koyu renkli yüzeylerde yüksek kontrast oluşturacak şekilde benzersiz bir tasarıma sahiptir.

Isı / buhar kürü

Isı ve buhar kürlü mürekkepler, yüksek sıcaklıklar ve basınçlı buharın mürekkep tutunma zorlukları oluşturabileceği ekstrüzyonlu plastik ve kauçuk ürünler üzerine baskı yapmak için ideal bir çözüm olabilir. Bu işlemler sırasında diğer mürekkepler solabilir veya silinebilirken Videojet’in ısı/buhar kürlü mürekkepleri, kürleme işlemi boyunca ve ürünün ömrü boyunca iyi bir renk muhafazası ve tutunma sağlarlar.


 

Transfer olmayan/yüksek ısıya dirençli

Videojet’in transfer olmayan/yüksek sıcaklık dirençli mürekkepleri, kod ofsetini ve transferini en aza indirecek şekilde tasarlanmıştır. Kodlanmış halde sıcak olan ürünler, örneğin ekstrüzyonlar veya kodların depolama veya kullanım sırasında diğer ürün veya malzemelerle doğrudan temas edebileceği ürünler için bu özellikle önemli olabilir. Mürekkep kodu tutunması bu senaryolarda zorluk oluşturabilir, ancak özel mürekkepler kod bütünlüğünün korunmasına yardımcı olabilir.

Pigmentli siyah opak


Pigmentli opak siyah mürekkepler solmaya karşı dayanıklı, renk sabitliği ve koyu siyah renklendirme gerektiren uygulamalar için ideal bir çözümdür. Bu özellikler özellikle birçok havacılık uygulamasına çok uygundur ve havacılık sektöründe çoğu tedarikçi ve üreticinin parça markalama özellikleri listelenmiştir.

Floresanlı UV ışıkta okunabilir

Belirli otomotiv ve havacılık ürünleri, makine veya insan tarafından okunabilirlik için yalnızca UV ışıklandırma altında görülebilen floresan ışığı yayan kodlar ve marka bilgileri gerektirebilir. Floresanlı mürekkepler çeşitli renklerde mevcuttur ve tedarik zinciri boyunca ürünleri kodlamak ve izlemek için dikkat çekmeyen bir çözüm sağlayabilir.


 

Solvente/kimyasala dayanıklı; ısıyla kürlenen

Birçok otomotiv ve havacılık ürünleri parçası yağ, yağlayıcılar, antifriz ve yakıt gibi çevresel solventelere maruz kalır. Videojet’in solvente/kimyasala dayanıklı mürekkepleriyle basılan kodlar (30 dakika boyunca 175°C/350°F civarında) yüksek sıcaklıklarda kürlendiğinde ve buhar, genel aşınma ve pek çok solvent tarafından ofsete/transfere ve çıkarılmaya karşı dirençli hale gelirler.