Markalama Nedir?

Markalama, işletmelerin endüstriyel sektörde rakiplerinden ayrışmak, ürünlerinin takibini sağlamak, ürün üzerine kalite-güvence kodlarını, üretim değişkenlerini yazmak için kullanılan stratejik öneme sahip bir prosestir.

İnkjet markalama makinesi ve lazer markalama makinesi dünya genelinde en yaygın kullanılan ekipmanlardır. Ürünler; kullanım kolaylığı, uzun kullanım ömürleri ve endüstri 4.0’a uygunluk sunmaktadır. Bu durum; ürünlerin ve ambalajların üzerine net, kalıcı ve yüksek kaliteli kodlar yapmayı mümkün kılar. Bu da müşterilerin ürünlere güvenmelerini ve markaya bağlılıklarını artırır. Böylece Videojet; İşletmelerin ürünlerini ve hizmetlerini benzersizleştirmelerine ve marka değerlerini artırmalarına yardımcı olmaktadır.

urun-markalama
×

Bize Ulaşın

Sık Kullanılan Markalama Makinesi ve Sistemleri

Markalama makinesinde sektörel talepler, Videojet’in ürün gamının çeşitlendirilmesinde ve geliştirilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu taleplerle geliştirilen inkjet markalama makinesi ve lazer markalama makinesi müşteri taleplerini karşılamada en yaygın kullanılan çözümlerdir.

İnkjet Markalama Makineleri

İnkjet markalama makinesi, endüstriyel sektörde ürünlerin kodlanması için kullanılan bir ekipmandır. Neredeyse tüm yüzeylerde ve malzeme tipine kodlama yapabilmektedir. Bu, farklı endüstrilerde kullanılan çeşitli ürünlerin üzerine markalama yapabilme esnekliği sunar. QR kod, logo, lot no, parti no, seri no, EAN 8, 13 gibi barkodlar, data matrix kod gibi kodları yüksek hızlı ve hatlarda yazılabilmektedir.

Endüstri 4.0 ile beraber inkjet markalama makineleri, üretim hatlarının da otonomlaşmasıyla birlikte haberleşme ihtiyacına istinaden yeniden tasarlanmıştır. İnkjet kodlama makinesi RS232 ile haberleşme sağlayarak üretim hatlarına kolayca entegre edilebilir.

Dokunmatik ekranı ve kullanıcı dostu yazılım arayazüyle makinenin kullanımı kolaylaştırılmıştır ve bakım için teknisyene ihtiyaç duyulmayacak noktaya indirgenmiştir. Bu da işletmelerin minimum duruş süresi ile verimliliği maksimize etmelerini sağlamaktadır.

Lazer Markalama Makineleri

Lazer markalama makineleri, malzemelerin yüzeyine lazer ışınlarının yansıtılmasıyla çeşitli kodların veya logo gibi markalama unsurlarının oluşturulmasını sağlar.

Markalama için genellikle yüksek enerjili lazer kaynakları kullanılmaktadır. Lazer ışını, malzeme yüzeyine odaklanarak yüzeyde belirli bir bölgenin kazınmasına veya yanmasına neden olur. Böylece, malzeme yüzeyinde kalıcı bir kodlar oluşun ve malzeme türüne göre renk değişikliği gözlemlenir.

Lazer markalama makinelerinde çeşitli lazer kaynakları mevcuttur. Bunlardan en çok tercih edilen fiber lazerler, CO2 lazerdir. Her bir lazer tipi, farklı dalga boylarına ve çıkış güçlerine sahiptir, bu da çeşitli malzemelerin markalanması için uygunluklarını belirler.

Lazer markalama makinesi, yüksek çözünürlüklü olması nedeniyle ince detayları, küçük yazıların ve hatta karmaşık desenlerin bile net bir şekilde ve kalıcı olarak kodlayabilmektedir. Bu, lazer markalamanın birçok endüstriyel uygulamada tercih edilmesinin temel nedenlerinden biridir.

Gıda, ilaç, ambalaj, metal, plastik, ahşap, cam gibi farklı endüstrilerinde farklı malzemelerin markalanmasını mümkün kılar. Örneğin; Otomotiv endüstrisinde lazer markalama, parça numaralarının, seri numaralarının, logoların ve kalite kontrol kodlarının oluşturulması için yaygın olarak kullanılır. Bu bileşenlerin takibi ve doğrulama süreçlerinde önemli bir rol oynar, parça takibi, garanti süreçleri ve sahtecilik önleme gibi alanlarda büyük bir öneme sahiptir.

Lazer Markalama Makineleri Avantajları

  • Sarf Malzemeden Tasarruf Edersiniz.

Lazer markalama teknolojisi, inkjet kodlama’ya göre çok daha az seviyede sarf malzeme tüketerek, uzun vadede ekonominize katkıda bulunarak sizin için kazanca dönüşür.

  • Sık Değişen Yedek Parçalara Son !

Uzun bakım aralıklarına sahiptir. Sık parça değişimine ihtiyaç duymazlar ve uzun süre aralıksız çalışabilirler. Bu sayede sizi yedek parça masrafından da kurtarırlar.  • Kod Kalitesi ve Kalıcılık

Lazerlerin yüksek hassasiyeti sayesinde, çok hassas grafikler, yazı tipleri ve çok küçük geometrik şekiller bile açıkça okunabilir hale gelecektir. Aynı zamanda lazerle markalamak, sürekli olarak yüksek kaliteli sonuçlar sağlar.

Bu kodlar kalıcıdır ve aynı zamanda aşınmaya, ısıya ve asitlere karşı dayanıklıdır. Lazer paramatre ayarlarına bağlı olarak bazı malzemeler yüzeye zarar vermeden de markalanabilir.

  • Yüksek Hız

Lazer markalama, piyasada mevcut olan en hızlı kodlama türlerinden biridir. Bu, üretim sırasında yüksek verimlilik ve maliyet avantajları sağlar.Malzeme yapısına ve boyutuna bağlı olarak, hızı daha da arttırmak için farklı lazer kaynakları (örneğin fiber lazerler) veya lazer makineleri kullanılabilir.

Videojet Lazer Markalama Makineleri

Videojet’in lazer sistemleri, çeşitli malzemeler ve uygulamalar için kullanmak üzere, farklı güç çıkışlarında CO2, Fiber ve YAG lazer kaynaklarını içermektedir. Bunun yanında, Videojet, üretim hatlarınıza entegrasyonu basitleştirmek ve lazerin performansını maksimize etmek için, lensler ve ışın döndürme birimleri gibi geniş bir lazer aksesuarları portföyü sunmaktadır.

Lazer ile Markalanabilecek Ürünler Nelerdir ?

Aşağıdaki linklerden size uygun sektörü seçerek lazer markalama uygulanmış ürün örneklerini görebilirsiniz.

Videojet Markalama Makinesi Avantajları

Videojet markalama makineleri haberleşme, robotik hatlara entegrasyon, kolay kullanım gibi üretim etkenlerini desteklerken aynı zaman minimum hat duruşu, düşük tüketim giderleriyle işletim giderlerini düşürmektedir.

Videojet Ürün Markalama Makine ve Sistemleri Fiyatı

Uygulamaların işletmelerin taleplerine göre şekil alması, her bir uygulamanın kendi içerisinde değerlendirilmesine sebep olmaktadır. Buna ek olarak makine kabiliyetleri birbirinden farklılık göstermektedir. Dolayısıyla Videojet olarak fiyat bilgisi paylaşmadan önce üretim tesisinizi ziyareti etmemiz oldukça önemlidir.

Videojet ürün uzmanlarının firmanızı ziyaret etmesi için iletişim sayfamızdan form doldurabilir veya telefon ve mail üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bize Ulaşın

Satış ve Müşteri Hizmetleri:
+90-216-469-7982