Lazerle Cama Oyma Baskı

Cam üzerine kalıcı baskı için lazer markalama çözümleri

Lazer markalama, neredeyse her renk veya türde cam üzerinde kalıcı, yüksek çözünürlüklü kodlar oluşturmada diğer bir çözümüdür. Kalıcı markalar, kodları yetkisiz kanallar tarafından üzerinde oynanmaktan korur. Dahası, yüksek kalitede markalar, net kodlama sağlamaya yardımcı olur ve müşterilerin markaya olan güvenini artırabilir.

Lazer, plastik bir yüzeye bir kod veya marka yerleştirdiğinde bunu, plastik malzemeyi eritmek için yüksek ısı kullanarak, parçasını kesip çıkararak; böylece yüzeyde bir marka oluşturarak yapar. Lazer, yüzeyi bu şekilde değiştirerek ıslak bir şişe yüzeyine yerleştirilerek değiştirilebilen, işleme sırasında yıkanabilen veya kullanım sırasında aşınmadan zarar gören basılı markaya göre daha kalıcı bir marka oluşturur.

Lazer ışını cama çarptığında ise sonuç tamamen farklıdır: cam kırılır. Çok hızlı ısıtıldığında, sıcak parça çevresine göre hızla genişlerken yüzeydeki doğal tanecikler ve kristal yapılar, yüzeyden mikroskobik boyutta “soyulur”. Bu şekilde, lazerler cama oyma baskı veya gravür uygulamak için kullanılır ve güç, hız ve odaklanma iyi kontrol edilirse mükemmel sonuçlar elde edilebilir.

Cam şişeler, flakonlar ve kavanozlar bu işlem kullanılarak hem şeffaf hem de renkli cam üzerinde seri numaralarını, dahili takip kodlarını ve alfasayısal izleme bilgilerini oluşturmak için lazerlerle markalanabilir. Bu, özellikle mürekkepleri çözebilen veya etiketleri gevşetebilen ya da ürün işlemenin basılı kodları aşındırabileceği veya bulaşmasına neden olabileceği yüksek miktarda nemin bulunduğu işleme yerleri için önemlidir.

Cam üzerinde lazer işlemiyle yüzey kaplamasının çıkarılması, alfasayısal kodlar için görsel tutarlılık sağlar, ancak 2B kodlar gibi daha karmaşık şekiller için gereken daha geniş alanlarda tutarlılık açısından buna güvenilemez. Ayrıca, lazer ışını sonraki karakterleri oluştururken ışınla çakışmamalarını sağlamak için cam parçaları soyulduğunda bunları gideren bir sistemin olması da önemlidir.

Lazerle cama oyma baskı teknolojisinin bir endüstri normu olarak nasıl benimsendiğine dair iyi bir örnek, üretim hattında kullanımıdır. Bu özel kurulumda sistemin içindeki lazer ışını, dönen veya titreşen bir aynaya yönlendirilir. Ayna, markalanan yüzeyin üzerinde rakamları ve harfleri izleyecek şekilde hareket eder. Bu, özellikle ilaç, yiyecek veya içecek şişeleme hattı gibi üretim hattında ilerleyen ürünlerin tarihlerini, son kullanma kodlarını ve lot numaralarını basmak için kullanışlıdır. Lazer oyma baskı, cam şişelerin “hareket halinde” markalanmasına olanak tanır. Markalamanın gerçekleştiği yere “markalama lazer istasyonu” adı verilir ve bu, genellikle ambalaj ve şişeleme tesislerinde bulunur. Lazer oyma baskı sistemlerinin hızı; bunların büyük oranda, üretim hattı hızları arttıkça markaların cama sıcak damgalama ve tampon baskıyla basılması şeklindeki daha eski ve daha yavaş teknolojilerin yerini almasına yol açmıştır.

  • Önerilen Çözümler
  • Diğer Kaynaklar

Bize Ulaşın

Satış ve Müşteri Hizmetleri:
+90-216-469-7982